chore serce - zmiana diety u psa

Chore serce a zmiana diety u psa

Chore serce a zmiana diety u psa

Powinniśmy mieć na uwadze, że kłopoty zdrowotne przekładają się na funkcjonowanie całego organizmu psa oraz jego samopoczucie. Leczenie bywa procesem długotrwałym i powinno być wspomagane odpowiednią dietą. Zadajmy więc pytanie, jaka tak naprawdę jest specyfika diety sercowej. Ukazuje się, ze niezależnie od faktu czy kłopoty z sercem mają ,,charakter wrodzony” czy nawet nabyty opiekun powinie zadbać o dobrze dobraną dietę, która jednocześnie pomoże w utrzymaniu optymalnej wagi ciała oraz zapobiec nadmiernemu obciążeniu jego serca. Z drugiej strony choroba ta może prowadzić do wyniszczenia organizmu oraz przeciwdziałanie kacheksji jest dość ważne dla poprawy owego komfortu życia naszego zwierzęcia.

Poza tym utrata apetytu spowodowana przyjmowaniem leków to częsty problem oraz wówczas bardzo ważny jest smak karmy, który jednocześnie zachęci psa do jedzenia, a co za tym idzie częste podawanie małych porcji i podgrzewanie mokrej karmy. Ukazuje się, że dieta psów z problemami kardiologicznymi powinna jednocześnie zawierać odpowiednie proporcje poszczególnych składników, takich jak poszczególne witaminy z grupy B, tauryna jak i również karnityna. Poza tym ograniczone powinny zostać dawki sodu oraz chlorków. Bardzo ważne są karmy gotowe specjalnie przyrządzane dla chorych psów.

Część właścicieli decyduje się również na samodzielne komponowanie diety psa oraz przygotowywanie licznych posiłków. W sytuacji pojawienia się problemów kardiologicznych będzie to o wiele trudniejsze zadanie, bowiem optymalnym wyjściem jest decyzja o poszczególnym wyborze specjalistycznej karmy gotowej, która powinna być podawana od momentu diagnozy do skończenia życia psa.

Jednak owa hiperlipidemia, schorzenia trzustki czy niedobór sodu mogą również stanowić przeciwwskazanie do stosowania, w związku z czym najlepiej wybór ten skonsultować z dostępnym lekarzem weterynarii. Producenci karm, specjalnie dla psów z licznymi chorobami serca dbają w szczególności  o optymalne proporcje oraz dobór składników. Ma to również szczególne znaczenie w trakcie tak zwanej lekoterapii, w związku z czym niektóre z preparatów mogą również przyczyniać się do swoistej utraty z organizmu tiaminy, której jednocześnie poziom w organizmie można w prawidłowy sposób uzupełnić dzięki danemu pożywieniu.