Czy dobór odmiany psiaka ma znaczenie?

Czy dobór odmiany psiaka ma znaczenie?

To, że pies jest najznakomitszym przyjacielem człowieka nie podlega żadnej kontrowersji. Ten futrzasty towarzysz, pozostaje lojalny człowiekowi bez względu na jego zawartość portfela i dodatkowo realia, w jakich przebywa. Dla niego liczy się wyłącznie ludzkie spojrzenie i dotyk serdecznej ludzkiej dłoni.


Gdy szczeniak dojrzewa…


Ludzie, którzy planują zakup bądź adopcję psa, bardzo często chociażby nie pomyślą nad wyborem tej właściwej rasy, która będzie pasowała ich potrzebom i dodatkowo trybowi życia. Wygląd szczeniaka oraz jego zachwycający pyszczek wystarczają, aby futrzasty czworonóg pojawił się w ich domu.Tymczasem milutki psiak bardzo szybko dorasta i gospodarz nawet nie spostrzeże, w jaki sposób przekształca się w dorosłego psiaka, którego stan nie zawsze odpowiada pragnieniom właściciela. Dzieje się tak, gdy pies zostaje wzięty jako szczeniak, zaś pochodzenie jego rodziców niestety nie zostało rozpoznane. Dlatego,jeśli nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak duży czworonóg wyrośnie z uroczego szczeniaka, nie decydujmy się na jego przygarnięcie, niezależnie od jego ładnych oczek oraz wesołego pyszczka.


Aktywny pies oraz ociężały człowiek


Zamierzając się na posiadanie psiaka, wypada dokładnie zapoznać się z jego rasą, ażeby wspólnie z nim stanowić zgrany oraz silny związek. Pieseczki wymagające sporo ruchu i spacerów,nie będą czuły się radosne, posadzone w czterech ścianach przez większą część dnia. Decydując się na psy myśliwskie, jak wyżły, spaniele, jamniki, czy psy gończe, trzeba mieć świadomość, iż to niesłychanie ruchliwe zwierzaki, które wymagają długich spacerów i także licznych zabaw ruchowych. Inaczej znudzone będą niszczyły środowisko, w którym żyją, prowokując swoich właścicieli do szewskiej pasji. Zatem zwolennicy wypoczynku na kanapie, przed telewizorem lub z książką w ręku powinni zapomnieć o takich odmianach.


Pies ochronny lub do towarzystwa?


Jakikolwiek kolejny właściciel psiego czworonoga, powinien poprawnie sprecyzować swoje oczekiwania w stosunku do nowego pieseczka. Gdy poszukuje przyjaciela, którego będzie mógł wszędzie ze sobą brać, perfekcyjnie sprawdzą się tutaj psy nieduże, które spokojnie pomieszczą się w każdym pojeździe czy koszyku rowerowym. Yorki, maltańczyki i sznaucery miniaturowe i buldożki francuskie świetnie nadają się na towarzyszy życia,które ze względu na nieduże wymiary mogą być ze swoim panem podczas jego urlopów i dodatkowo wakacji.

Jednak niewielkie czworonogi pomimo własnego ślicznego wyglądu, niestety nie dostarczą człowiekowi takiego bezpieczeństwa, jak psy obronne. Doberman, owczarek niemiecki, owczarek kaukaski lub dog niemiecki, z pewnością wywołają strach oraz obawy przed obcymi, skutecznie ich odstraszając. Gdy w domu występują malutkie dzieci, których zachowanie często bywa nieprzewidywalne, rozważniej będzie nie decydować się na psa obronnego, ponieważ niewłaściwie prowadzony może prawdopodobnie wyrządzić krzywdę najbliższym, ze względu na własną wielkość oraz wagę.

Pies agresywny jedynie dla doświadczonych właścicieli

Pies agresywny to stworzenie, które domaga się od właściciela przedstawiania odpowiednich dokumentów, pozwalających na jego posiadanie. Pieski odmian agresywnych, jak: amerykański pit bull terrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, dog kanaryjski, rottweiler, tosa inu, akbash dog, anatolian karabash i dodatkowo moskiewski stróżujący wymagają określonej tresury już okresie szczenięcym oraz odpowiedniego prowadzenia psa, co ma przeciwdziałać powstawaniu zachowań agresywnych w przyszłości.

Przed wyborem psiego przyjaciela, należy bardzo dokładnie zapoznać się ich odmianami, żeby trafnie dobrać tę odpowiednią, zgodną z potrzebami, pragnieniami oraz trybem życia człowieka, gdyż tylko wtedy więź z czworonogiem będzie skutkowała przywiązaniem i także obustronną miłością.

legowisko dla kota hurtownia