zwierzę dla dziecka - kot

Jak znaleźć idealne zwierzę dla dziecka?

Jak znaleźć idealne zwierzę dla dziecka?

Bez względu na to, czy zastanawiamy się nad zakupem, czy też nad adopcją zwierzęcia dla naszego dziecka, musimy mieć świadomość tego, że jest to decyzja, która wpłynie również na nasze życie. W związku z tym konieczne jest zastanowienie się nie tylko nad warunkami lokalowymi, ale i nad podziałem obowiązków, a pewne znaczenie może mieć też wiek dziecka. Opieka nad psem lub kotem nie należy do najłatwiejszych i może się okazać, że spadnie na rodziców, co wcale nie musi ich cieszyć.

Jeśli więc mamy kupić dziecku pierwsze zwierzę, zastanówmy się nad wadami i zaletami zakupu każdego gatunku. Oczywiście, musimy mieć świadomość tego, że nie ma takiego, który byłby wolny od wad, nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z zakupu. Dziecko jest zawsze wzbogacone, gdy wychowuje się razem ze zwierzęciem, a cechy takie, jak odpowiedzialność, zaradność i troska o innych procentują w jego dorosłym życiu. Najczęściej myśląc o zwierzęciu dla dziecka zastanawiamy się przede wszystkim nad psami i kotami. To wyjątkowo wdzięczni przyjaciele maluchów, choć musimy mieć świadomość tego, że opieka nad nimi generuje pewne trudności. Często w mieszkaniu trudno o wolną przestrzeń, a i obowiązki związane z zajmowaniem się takim zwierzęciem nie należą do tych, które można łatwo realizować. Już samo wyprowadzanie na spacery potrafi być kłopotliwe, a przecież trzeba również sprzątać odchody i dbać o to, aby zwierzę było dobrze wychowane.

Adopcja kota jest kłopotliwym rozwiązaniem również dlatego, że kocia ślina to często spotykany alergen. Nie można też zapominać o tym, że koty są nie tylko niezależne, ale i humorzaste. Nie wszystkie dziecięce zachowania przypadają im do gustu, a kiedy nie są zadowolone z tego, jak są traktowane, potrafią to zademonstrować. Wielu rodziców ma świadomość tego, że zakup zwierzęcia oznacza nowe obowiązki, dążą więc do tego, aby nowy lokator w ich domu był możliwie jak najmniej kłopotliwy. Cel ten można osiągnąć relatywnie szybko, wystarczy więc, że zdecydujemy się na zakup rybek. O ile jednak trudno kwestionować to, że są zwierzętami pięknymi i interesującymi, nie można nie zgodzić się z tym, że nie każdemu przypadną do gustu. Dzieci i rybki traktują się zwykle z obojętnością, te ostatnie są bowiem zbyt niemrawe, aby zainteresować sobą malucha. Już choćby dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się świnka morska. Kawia może żyć nawet osiem lat, zwykle nie gryzie, a jej oswojenie nie należy do trudnych zadań. Nie można zapomnieć i o tym, że jest niewymagająca, potrafi dbać o czystość i nie wymaga zbyt częstego sprzątania klatki.