psy narażone na choroby serca

Jakie psy są szczególnie narażone na choroby serca?

Jakie psy są szczególnie narażone na choroby serca?

Jedną z takich ras staje się ,,doberman”. U tych psów często występuje tak zwana kardiomiopatia rozstrzeniowa. Ukazuje się, że jest to poważna choroba, w której w szczególności dochodzi do zmniejszenia kurczliwości poszczególnych komór sercowych w taki sposób, iż nie są w stanie w prawidłowy sposób pompować krwi. Bowiem właściciele psów cierpiących jednocześnie na tę chorobę w wielu przypadkach zdają sobie więc sprawy z tego, iż coś jest nie tak do momentu, aż zwierzę dostanie owej zapaści.

Skutkuje to tym, że przedstawiana ,,kardiomiopatia rozstrzeniowa” występuje u ,,dobermanów” dość często, w związku z czym wielu weterynarzy zaleca regularne badania pod opisywanym kątem. Psu można również podawać leki regulujące tętno oraz poprawiające zdolność komór serca do pompowania występujące krwi. Choroba ta jest nieuleczalna. Kolejną rasą jest na pewno ,,wyżeł niemiecki krótkowłosy”, który cierpi na zwężenie aorty.

Miejmy więc na uwadze, iż zwężenie owej aorty to bez wątpienia przewężenie głównej tętnicy prowadzącej dość bogatą w tlen krew z ,,serca do organizmu”. Co za tym idzie w połączeniu z obciążeniem mięśnia sercowego z danym czasem wywołuje swoistą nieregularność tętna. Miejmy jednak na uwadze, iż dość łagodny przebieg choroby może również nie dawać żadnych objawów, ale w zdecydowanie cięższych przypadkach pies wykazuje poszczególne oznaki osłabienia oraz łatwo się męczy. Niestety owe zwężenie aorty w większości przypadków skraca życie psa, choć można również złagodzić poszczególne objawy choroby podając mu odpowiednie leki. Następnym psem chorującym na tego typu choroby jest ,,cavalier king charles spaniel”.

Dokładniej mówiąc choruje on na niedomykalność zastawki dwudzielnej tak zwanej mitralnej. Pamiętajmy, że to właśnie ta przypadłość występuje w większości przypadków u małych psów w dość podeszłym wieku, a więc w przypadku spanieli  z grupy „cavalierów” pojawia się dość wcześnie. W momencie, gdy owa zastawka pomiędzy lewym przedsionkiem serca, a komorą nie domyka się to krew cofa się, gdy serce pompuje jednak ją na zewnątrz. Co za tym idzie prowadzi do jego przeciążenia. Pamiętajmy, że owe objawy to w szczególności apatia oraz kaszel.