najczęstsze problemy kardiologiczne u kotów

Najczęstsze problemy kardiologiczne u kotów

Najczęstsze problemy kardiologiczne u kotów

Pamiętajmy, gdy nasz kot ma problemy z sercem wykrycie jego choroby jest niebywale trudne, bo nie daje ona wyraźnych zewnętrznych objawów. W związku z czym poza łatwo zauważalną niewydolnością oddechową, którą jednocześnie można by złożyć na karb zdecydowanie wielu innych dolegliwości nic z zewnątrz nie wskazuje na fakt, że z kocim sercem jest jednak coś nie w porządku. Bowiem koty w momencie, gdy z ich organizmami w pewnym momencie dzieje się coś złego, zachowują się dość zróżnicowanie – skutkuje to tym, że stają się dość płochliwe, a co za tym idzie znikają jednocześnie w ciemnych kątach pokojów, a co za tym idzie przestają się myć oraz bywają agresywne bez większego powodu.

Jednak pamiętajmy, iż wszystkie te zachowania mogą również wskazywać na przeżywany stres bądź jakąkolwiek inną chorobę – napewno nie serce. Skutkuje to również tym, że diagnozowanie chorób kardiologicznych u naszych kotów wymaga dość uważnego, a co za tym idzie również regularnego osłuchiwania serca, na przykład przy okazji okresowych wizyt u poszczególnych lekarzy weterynarii. Niestety jednak z osłuchiwaniem nie jest tak bardzo „różowo”. Ukazuje się jednak, że kocie serce bije dość szybko oraz usłyszenie poszczególnych szmerów w sercu naszego kota wskazuje na pewną dysfunkcję, która jest dość trudna, nawet dla bardzo doświadczonego lekarza z zakresu weterynarii.

Przedstawiając kocięta ukażmy, iż w momencie, gdy rodzą się z tak zwaną wrodzoną wadą serca, w zdecydowanej większości przypadków nie dożywają jednak wieku dojrzałego. Ukazuje się zatem, że nawet bardzo wczesne zdiagnozowanie owej choroby może maleństwa nie uratować, w związku z czym jest niewiele leków oraz sposobów leczenia w tym przypadku.

Wskazuje się jednak, że da się przedłużyć życie kociakowi o nawet kilka lat, jednak wymaga to wczesnej diagnozy, jak i również częstego monitorowania. Jednak wrodzone wady serca nie są jednak specjalnie częste u opisywanych zwierząt. Zdecydowanie częstsze są tak zwane ,,nabyte choroby serca”, które jednocześnie zdarzają się u tak zwanych kotów dojrzałych. Pamiętajmy jednak, ze najczęstszą dolegliwością jest ,,kardiomiopatia przerostowa”.