objawy chorób serca u psa

Objawy chorób serca u psa

Objawy chorób serca u psa

Okazuje się, że pierwsze symptomy chorób serca są mało charakterystyczne. Bowiem pies zdecydowanie częściej leży oraz śpi, a co za tym idzie staje się zdecydowanie mniej aktywny, a co za tym idzie niezbyt chętnie bawi się, w pewnych momentach można również zauważyć zmienny apetyt, bądź powolne chudnięcie. Natomiast u starszych psów jest to dość często mylone również z poszczególnymi objawami starości oraz rzadko stanowi powód do ogólnej wizyty u wybranego lekarza weterynarii. Kolejną kwestią jest to, że  pojawia się najważniejszy oraz najczęstszy objaw chorób serca, czyli kaszel. Pamiętajmy, że wynika on z gromadzenia się w obszarze płuc oraz oskrzeli płynu.

Owy kaszel jest w początkowej fazie sporadyczny, a następnie pojawia się bądź po wysiłku albo w okresie podniecenia na przykład kiedy w danym momencie nasz pies wita właściciela czy cieszy się z nagrody i szybko ustępuje. Ukazuje się, że wraz z rozwojem tejże choroby każdy wysiłek na przykład bieg bądź wejście po schodach kończy się jednak uporczywym oraz męczącym kaszlem czy nawet dyszeniem i łapaniem powietrza.  W związku z czym pies jest dość zmęczony oraz bardzo długo uspokaja się. Zdarza się również, iż w trakcie wysiłku nasz pies nagle upada oraz traci przytomność.

Kolejnym symptomem staje się również powiększenie zarysu brzucha, które skutkuje wodobrzuszem i obrzękami kończyn. Bowiem obecność płynu w jamie brzusznej może również doprowadzić do zaburzeń w pracy przewodu pokarmowego – występują wtedy biegunki, wymioty oraz braku apetytu. U naszych psów z wodobrzuszem często występuje również szybkie chudnięcie i zaniki mięśni.   Pamiętajmy, że szczenięta z ,,wrodzonymi chorobami serca” rodzą się zupełnie normalne, jak i również prawidłowo rozwijają się oraz przez pierwsze tygodnie życia nic nie wskazuje na fakt istnienia wad serca. Zdarzają się również szczenięta, które od samego początku wykazują jednak niepokojące objawy – są  one mniejsze niż rówieśnicy z miotu, jak i również wolniej rosną oraz wolniej przybierają na tej wadze. Poza tym bardzo dużo śpią, czy niechętnie bawią się – nawet niewielki wysiłek szybko je męczy.