rodzaje chorób serca u psa

Rodzaje chorób serca u psa

Rodzaje chorób serca u psa

Celem poniższego artykułu jest przedstawienie rodzajów chorób serca u psa. Okazuje się,  że wady wrodzone serca oraz dużych naczyń powstają na w związku z nieprawidłową organogenezą podczas tegoż życia płodowego. Pamiętajmy jednak, że są to liczne nieprawidłowości w poszczególnej budowie anatomicznej serca bądź dużych naczyń krwionośnych, które istnieją już od chwili urodzenia zwierzęcia. Okazuje się, że najczęstszymi ,,wadami wrodzonymi serca” u naszych psów są między innymi: podzastawkowe zwężenie aorty serca; przetrwały przewód tętniczy przyjmujący nazwę Botalla; zastawkowe zwężenie występującej tętnicy płucnej.

Następnie ukazuje się liczne ubytki w przegrodzie ,,międzykomorowej „. Pamiętajmy również o poszczególnych ubytkach w przegrodzie międzyprzedsionkowej. Ukazuje się również, że poszczególne nieprawidłowości anatomiczne serca u naszych pupili często mogą być również złożone oraz stanowią kombinację zdecydowanie podwyższonych defektów.

Jednak rzeczywista częstość wad serca jest w żaden sposób niemożliwa do określenia, bowiem wiele płodów obciążonych ową wadą obumiera w czasie ciąży, jak również skutkuje tym, że poszczególne wady serca ,,lekkiego stopnia” nie powoduje pewnych objawów klinicznych oraz pozostaje nierozpoznana. Należy również pamiętać o tym, iż pośród zróżnicowanych ras psów istnieje również zwiększone prawdopodobieństwo pojawiania się poszczególnych wad. To właśnie z tego powodu niezmiernie ważnym elementem stają się liczne wizyty u ,,lekarza weterynarii”, a co za tym idzie przy okazji pierwszego szczepienia staje się osłuchiwanie szczeniąt.

Bowiem każdy szczeniak, u którego specjalista stwierdzi pewne szmery sercowe bądź inne nieprawidłowości w pracy serca powinien mieć jednak zrobione badanie kardiologiczne. W związku z czym pamiętajmy o wykonaniu kompleksowego badania serca u dorosłych zwierząt hodowlanych przed czynnością dopuszczenia ich do rozrodu. Ukazuje się również, że nie potwierdzono dziedziczności wszystkich wrodzonych chorób serca jednak wiadomo, iż niektóre z nich rozwijają się z dużą częstotliwością u tych ras w związku z czym rozmnażanie zdrowych osobników daje zwiększone prawdopodobieństwo narodzin zdrowych szczeniąt.