stresowe choroby serca

Stresowe choroby serca

Stresowe choroby serca

Okazuje się, że choroby serca u kotów nie należą jednak do rzadkości. Jedną z przedstawionych chorób jest dość ostre zapalenie wsierdzia oraz mięśnia sercowego. Schorzenie to występuje u zwierząt poddanych chronicznemu oddziaływaniu licznych stresorów. Jednak nie tylko, ponieważ również u kotów, które przeżyły silny stres na przykład wpadły do zbiornika z wodą. Czynników stresogennych jest bez wątpienia całe mnóstwo. Bowiem nieraz są one niezauważane przez opiekuna kota, gdyż to co dla ludzi staje się obojętne, dla naszego kota może być szczególnym bodźcem o sporym znaczeniu.

W związku z czym przykładowo remont w domu bądź zmiana miejsca, w którym stoi na przykład kuweta bądź przestawienie doniczki z kwiatkiem w zupełnie inny kąt pokoju mogą okazać się dla kota zbyt dużym obciążeniem. Dzieje się to również podobnie, bowiem  na zwierzaka oddziałują wizyty w gabinecie weterynaryjnym, do których zalicza się poszczególne szczepienia, jak i również obcinanie pazurów, czy zabiegi pod narkozą. Pamiętajmy, że kąpiele, których większość naszych kotów nie znosi i wprowadzenie do naszego domu nowego osobnika są dość silnie stresującymi sytuacjami. Miejmy również na uwadze, iż sposób w jaki stres wpływa na powstawanie owej choroby nie został w całości wyjaśniony. Jednak również wiadomo, że po okresie od pięciu do dwudziestu jeden dni od zadziałania owego czynnika stresogennego u pewniej grupy naszych czworonogów ujawniają się również objawy tejże choroby.

Pamiętajmy, że dominującymi symptomami są liczne zaburzenia oddechowe, gdyż owe schorzenie to przebiega ze swoistym zapaleniem płuc. Faktem jest, że chory kot miewa również trudności z oddychaniem bowiem nasilają się w sytuacjach dość silnego napięcia emocjonalnego. Poza tym ogólna kondycja zdrowotna zwierzęcia chorego ulega zdecydowanemu pogorszeniu. Skutkuje to tym, że nasz zwierzak staje się ospały, a co za tym również idzie nie ma apetytu, jak i również więcej śpi. Poza tym zestresowany zdecydowanie gwałtowniej dyszy oraz może tracić przytomność. Ukazuje się, że aspekt leczenia naszych kotów cierpiących jednocześnie na zapalenie wsierdzia oraz mięśnia sercowego jest dość trudne.