Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje nieduże wymiary może być ciekawą alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej można wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew i\lub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy z pewnością w każdym sklepie zoologicznych lub w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Z tego powodu istotna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać klatkę większą, w szczególności jeśli planujemy hodować tam kilka zwierząt.Ważnym jest, by pręty klatki nie były rozstawione w dużych odległościach, gdyż może to grozić utknięciem świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie i wypadają poza klatkę. Inną możliwością może być granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale bywa trochę twardszy w porównaniu do trocin. Ponadto istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno dbać o porządek w klatce, ale ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co gryzonie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie swojej świnki morskiej warto umieścić w niej niezbędne akcesoria, a w szczególności domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska poczuje się bezpiecznie, jako,że będzie mieć prywatną przestrzeń, gdzie może udać się aby odpocząć lub uspokoić się, kiedy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota